Bracia Gabrieliści
ul. Noskowskiego 13, 42-200 Częstochowa
tel: (34) 367-16-24

134. Dzieci z Winnicy na Ukrainie gościły w Domu Gabrielistów w Częstochowie. 2017-06-10

Musimy tu kiedyś powrócić.

Zatrzymując się w Domu św. Gabriela młodzi goście z Ukrainy  doświadczyli niezwykłej serdeczności. Dużą radość sprawiły im pokoje z łazienkami oraz posiłki: śniadanie, obiad, kolacja. Ekipa domu św. Gabriela zrobiła wszystko, żeby dzieci były szczęśliwie . I tak z całą pewnością było skoro mażą o tym, żeby tu jeszcze kiedyś powrócić.  

 

To wyjątkowe miejsce, w pobliżu Jasnej Góry znalazł dla nich Wojciech Gabrielski, prezes honorowy Stowarzyszenia: Polskie Towarzystwo Kulturalno- Oświatowe im. Ernesta Malinowskiego w Różynie na Ukrainie.  

 

Pobyt ponad dwadzieścioro dzieci wraz ze swoimi wychowawcami był bardzo dobrze zaplanowany. Goście z Ukrainy jechali do Polski 20 godzin. Zaliczyli też  6 godzinny postój na granicy. Dla większości z nich pobyt w Polsce był dużą niewiadomą, ponieważ przyjechały tu po raz pierwszy. Podczas pobytu w Częstochowie dzieci odwiedziły Jasną Górę. Były też w Muzeum Zapałek. Następnego dnia pojechały do Krakowa. Tam zwiedziły Wawel, Stare Miasto, doświadczyły przejażdżki konnej ulicami Krakowa. Następnego dnia  pojechały do Wieliczki. 

 

„Konfederacja Polaków Podola XXI wieku”, to młoda, licząca kilkudziesięciu członków organizacja polonijna znana jest w Winnicy i na Podolu ze swojej szkółki polskiej. Dzięki współpracy z Polską dzieci uczące się tam języka polskiego mają możliwość poznać Polskę, kraj swoich przodków. Organizowane wyjazdy do Polski na długo zapisują się w ich pamięci, i choć wiele przeszkód muszą pokonać, żeby przyjechać do Polski to jest to ich wielkie pragnienie.